مجمع کارآفرینان ایران
اخبار

تلاش مجمع کارآفرینان ایران برای نقش آفرینی در زنجیره ارزش جهانی

ظهر امروز سه شنبه ۸ اسفندماه «آنا سولوویوا» مدیر بخش بین الملل اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان روسیه و هیات همراه وی با حمیدرضا غزنوی دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران با هدف ایجاد تعامل و امضای تفاهمنامه مشترک دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی مجمع کارآفرینان ایران، حمیدرضا غزنوی، دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران در این دیدار ضمن عرض خیرمقدم و خوش آمدگویی بیان کرد:‌ مجمع کارآفرینان ایران در سال ۹۲ و با حضور اکثریت پیشران های اقتصادی کشور آغاز به کار کرد و اکنون که در دهمین سال فعالیت این مجمع قرار گرفتیم حدود ۱۰۰ نفر ازکارآفرینان برجسته و پیشران های اقتصادی ایران در بیش از ۲۰ رشته صنعتی در مجمع عضویت دارند.

وی با اشاره به حضور صنایع متعدد در کشور تصریح کرد: صنایع بسیاری از جمله صنعت قطعه سازی، لوازم خانگی، شوینده، بهداشتی و آرایشی، صنایع غذایی، صنایع لبنی، شیشه و بلور و چینی و … در مجمع کارآفرینان ایران حضور دارند که این افراد در حال حاضر عمده سهم بازار کشور را در اختیار گرفته اند.

 غزنوی با اشاره به اینکه همه پیشران های اقتصادی عضو مجمع فعالان بخش خصوصی هستند، گفت: خوشبختانه بسیاری از این افراد در بهش صادرات نیز موفق عمل کرده اند به طوریکه برخی از این صنایع به بیش از ۵۰ کشور دنیا صادرات دارند.

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران در ادامه تاکید کرد: این مجمع مانند همتایان خود در سایر کشورها توانست با تایید نظام حکمرانی کشور بیشترین تمرکز را بر روی پیشران های اقتصادی داشته باشد. در حقیقت مجمع کارآفرینان ایران طی این ده سال فعالیت توانست به عنوان یک نهاد خصوصی مورد تایید بخش خصوصی اقتصاد و حاکمیت قرار بگیرد.

وی با اشاره به اهداف پیش روی مجمع کارآفرینان گفت: ما به دنبال آن هستیم تا با وسیع تر شدن شرکت های عضو مجمع بتوانیم در زنجیره ارزش جهانی نقش مثبتی ایفا نماییم. البته که توانسته ایم در این یک دهه تعاملات سازنده ای داشته باشیم. از این رو چندماهی است که با مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری مشغول همکاری هستیم تا بتوانیم  در وهله نخست با کشورهای همسایه و سپس سایر کشورها همکاری های تشکلی را برقرار کنیم.

غزنوی افزود : باعث افتخار است که در همین محفل اعلام کنم که توانسته ایم در این مدت با بهترین نخبگان کشور در حوزه قوانین و مقررات، برند، رسانه و روابط بین الملل همکاری کنیم.

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران با بیان اینکه روسیه یکی از کشورهای مد نظر ما برای برقراری روابط تشکلی دو سویه است، افزود:  امیدواریم بتوانیم با آشنایی کارآفرینان دو کشور و ایجاد دفتر مشترک در روسیه همکاری خود را آغاز کرده و توسعه دهیم.

آنا سولوویوا، مدیر بخش بین الملل اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان روسیه در ادامه این نشست نیز بیان کرد:  اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان روسیه با ۴ دفتر رسمی در سراسر روسیه و یک دفتر اصلی در مسکو به عنوان بخش خصوصی با تمام اتحادیه های روسیه و دولت در تعامل دو سویه است.

وی با بیان اینکه این اتحادیه صنایع متعدد و مختلفی را شامل می شود، گفت: صنایع بسیاری نظیر خودرو، فولاد، داروسازی، تجهیزات پزشکی، ساختمان، شیمیایی، موادغذایی، امور بانکی و …  عضو این مجموعه هستند.

مدیر بخش بین الملل اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان روسیه با اشاره به اینکه این اتحادیه از سال ۱۹۹۰ مشغول به فعالیت است، اظهار کرد: ۱۳۰ بخش در بخش های محلی و اشتغال عضو مجمع ما هستند. همچنین این اتحادیه در تمام امور صنعتی، اشتغال، رقابت، مشارکت، بهره وری، امنیت شغلی، قوانین و مقرراتی دارند که از این طریق با شرکت ها و پیشران های اقتصادی همکاری دو سویه دارند.

آنا سولوویوا با بیان اینکه این اتحادیه با کمپانی ها در مسیر توسعه پایدار همکاری ویژه ای دارند، تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم با کشور ایران نیز همانند سایر کشورها ارتباطات موثر و پایداری داشته باشیم و بتوانیم از طریق ارتباطات دولتی همکاری و تعاملات مستمری را برقرار کنیم.

غزنوی با اشاره به زمینه های متعدد ایجاد همکاری بیان کرد: کمپانی ها و پیشران های اقتصادی روسیه می‌توانند از تولیدکنندگان و کارآفرینان ما محصولات، مواد اولیه و یا خدمات دریافت نمایند، چراکه در ایران مزیت های بسیاری از جمله نیروی کار متخصص و ارزان و انرژی وجود دارد.حتی شاید بتوانیم با همکاری پیشران های دو کشور خط تولیداتمان را در روسیه راه اندازی و  افتتاح کنیم.

وی در این باره افزود: ما حتی میتوانیم با تعامل دو سویه فروشگاه های زنجیره ای تولیدکنندگانمان را در تمام حوزه های موجود در روسیه راه اندازی کنیم. البته باید پیش از امضای هر تفاهمنامه ای به شرکت های روسیه اعلام شود که در چه حوزه ای نیازمند تعامل و همکاری هستند.

آنا سولوویوا همچنین با اشاره به برگزاری یک نمایشگاه سالیانه در سن پترزبورگ گفت: ما می توانیم در زمان برگزاری این نمایشگاه زمینه مناسبی برای ایجاد روابط و تعامل صنایع دو کشور ایران و روسیه برقرار  کنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه ما اکنون با اتاق های بازرگانی سایر کشورها نیز در ارتباط مستمر هستیم افزود: ما میتوانیم از این طریق زمینه همکاری چندکشور با یکدیگر از جمله ایران را فراهم کنیم.

دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران نیز درخصوص ایجاد تعامل با سایر کشورها نیز اعلام کرد: اکنون در حال انتخاب و مذاکره با کشورهایی از جمله عمان، عراق، قطر و چین هستیم.