مجمع کارآفرینان ایران

غلامعلی_ سلیمانی_مجمع_کار_آفرینان_ایران

غلامعلی سلیمانی مدیرعامل گروه تولیدی «سولیکو» در شهر آمل به دنیا آمده است. او کار خود را از سال ۱۳۴۸ به‌صورت غیررسمی و در زمان دانشجویی با تدریس آغاز کرد اما در ادامه راه و در سال ۱۳۵۲ کار رسمی خود را از بازارچه سعدی و با فروش لوازم‌یدکی خودرو ادامه داد. پس از مدتی محل کار خود را به خیابان تخت جمشید تغییر داد و دو شرکت به نام «ایران شما» و Marketing Service and Research تأسیس نمود. سلیمانی بیشتر در شرکت «ایران شما» فعالیت داشت و روی نمایندگی‌های ماشین‌آلات، مواد اولیه تمرکز داشت و این کار را تا سال ۱۳۵۶ ادامه داد اما فعالیت‌های او در این زمینه به موفقیت نرسید. غلامعلی سلیمانی شکست‌هایش را همیشه با آغوش باز پذیرفته و معتقد است که حتماً «همیشه صلاحی در کار است.»

سلیمانی مسیر موفقیت خود را ناشی از استفاده از نیروی انسانی ایرانی و دانشجویان دانشگاه‌های معتبر از قبیل دانشگاه شریف، علم و صنعت و دانشگاه تهران می‌داند. در نظر او ایجاد فرصت اشتغال برای این افراد تحصیل‌کرده از خروج آن‌ها از کشور جلوگیری خواهد کرد. با همین اندیشه و با استفاده از بازوی اجرایی قدرتمندش، غلامعلی سلیمانی فعالیت خود با این گروه از افراد را به‌صورت مشارکتی از گذشته شروع کرده و از ایده‌های نو آن‌ها به‌صورت عملی بهره‌برداری نموده است. بنیان‌گذار و مدیر گروه سولیکو استفاده از دانش روز، اعزام مدیران برای ادامه تحصیل و فراگرفتن تخصص صادرات از کشورهای باتجربه‌تر را ازجمله عواملی دانست که باعث موفقیت اقتصادی مجموعه‌اش شده است.

یکی از اولین تلاش‌های بنیان‌گذار مجموعه سولیکو درراه ایجاد مجموعهٔ عظیم امروزی، تولید همبرگر در زیرزمین محل فعلی شرکت در سال ۱۳۵۷ بود. به دلیل وجود انگیزه، روحیه تلاش و پیگیری خستگی‌ناپذیر او و مدیران وقت به‌تدریج تولید توسعه‌یافته و شرکت فرآورده‌های گوشتی تهران (سولیکو) شروع به کار کرد. با توجه به رشد و توسعه‌های بعدی، محل مجموعه در سال ۱۳۶۰ به احمدآباد مستوفی انتقال داده شد و ظرفیت تولید نیز افزایش یافت. تولیدات اولیه این شرکت شامل همبرگر، سوسیس (آلمانی و کوکتل) و کالباس (خشک و لیونر) و حجم اصلی فعالیت نیز بر تولید همبرگر متمرکز بود.

با افزایش تقاضا برای محصولات گوشتی در سال ۱۳۶۲، شرکت تولید فرآورده‌های گوشتی آمل در شهر آمل تأسیس شد و با ظرفیت دو هزار تن در سال به بهره‌برداری رسید. این شرکت از همان ابتدای کار با در پیش گرفتن سیاست تولید محصولات ممتاز و در سطح جهانی و تلاش جهت حفظ کیفیت، توانست به‌سرعت اعتماد و اعتبار ویژه‌ای نزد مصرف‌کنندگان نهایی و سازمان‌های ناظر بهداشتی و کیفیتی کسب کند. به‌طوری‌که فرآورده‌های تولیدی شرکت علاوه بر ایران در سایر کشورهای منطقه نیز با اقبال عمومی مصرف‌کنندگان روبرو شده است.

درراه توسعه محصولات مختلف، سس نیز به سبد محصولات این مجموعه با تأسیس شرکت کوچین در سال ۱۳۸۴ اضافه شد. درواقع با راه‌اندازی این مجموعه،‌ بخش تولید سس هم از شرکت لبنی کاله مستقل شده و فعالیت خود را در قالب شرکت کوچین توسعه داد. هم‌اکنون محصولات این شرکت با دو نشان کاله و کوچین تولید می‌شود. تنوع طعم سس‌های این شرکت یکی از ویژگی‌های برجسته شرکت کوچین است که می‌تواند هر نوع سلیقه‌ای از طرف مصرف‌کننده را به‌سوی خود جلب نماید.

در سال ۱۳۸۸ با آغاز به تولید شرکت ایران‌برتر و تولید ماءالشعیر و انواع نوشیدنی‌ها هم در گروه سولیکو افق تازه‌ای در فعالیت‌های گروه باز شد. کارخانه این شرکت در نزدیکی شهرستان شهریار واقع‌شده است. این شرکت در سال ۱۳۹۲ به کاسل‌نوش تغییر نام داد و نوشیدنی‌های مختلف را با نشان‌های کاسل و شمس تولید می‌کند. ماءالشعیر در طعم‌های مختلف، نوشینی مالت‌کولا، آب‌میوه‌های گازدار و محصولات متنوع دیگر سبد تولیدات این شرکت را تشکیل می‌دهند.

در سال ۱۳۹۲ کارخانه تولید لبنیات کاله تهران در نزدیکی شهرستان شهریار هم با آغاز به تولید محصول شیر نایلونی به مجموعه شرکت‌های لبنی گروه افزوده شد و توسعه دامنه محصولات آن در برنامه‌های آتی گروه قرار دارد