مجمع کارآفرینان ایران

هاکوپیان_ سلیمانی_مجمع_کار_آفرینان_ایران

سومبات هاکوپیان بنیان‌گذار شرکت واحد صنعتی پوشاک هاکوپیان در سال ۱۳۲۳ در تبریز متولد شد و از سال ۱۳۳۵ در دوران نوجوانی وارد حرفه خیاطی گردید. او پس از سال‌ها کسب تجربه زیر نظر بهترین خیاطان تبریز و تهران، در سال ۱۳۵۷ با سفر به آلمان، دوره‌های آکادمی خیاطی مولر را گذراند و از سال ۱۳۴۶ با دریافت پروانه دوزندگی مردانه، اولین کارگاه تولیدی خود را راه‌اندازی کرد.
او در اوایل دهه ۵۰ به عنوان طراح و خیاطی جوان، نمایش مد زنده‌ای برگزار کرد و مدسازی را در ایران پایه نهاد. در همین دهه و در سال ۱۳۵۴ اولین ژورنال مد ایران را به نام «هوکرپ» منتشر کرد.
هاکوپیان به جز دوزندگی لباس‌های مردانه و زنانه‌ای مثل کت و شلوار، پیراهن، جلیقه و … از سال ۱۳۵۲ طراحی و دوخت یونیفرم برگزار کنندگان بازی‌های آسیایی در تهران، لباس‌های رسمی اعضای ارکستر سمفونیک تهران، یونیفرم کادر پروازی ایران ایر و فرودگاه‌های مختلف کشور و شرکت‌های مختلف نفتی را در کارنامه دارد. وی در دهه ۸۰ کارگاه خود را به واحدی صنعتی تبدیل کرد و ضمن تجهیز آن با فناوری هزاره سوم، موجب اشتغال‌زایی قابل توجهی در این صنعت شد.

شرکت واحد صنعتی پوشاک هاکوپیان اولین و بزرگترین طراح و تولید کننده تمام صنعتی پوشاک در ایران است. سومبات هاکوپیان، بنیانگذار این شرکت از دوران نوجوانی وارد حرفه خیاطی شد و پس از سال‌ها کسب تجربه در سال ۱۳۴۹ کارگاه کوچکی را در تهران تاسیس کرد. در ابتدای دهه ۸۰ آن کارگاه با هدفگذاری‌های بلند مدت و اندیشمندانه، تبدیل به یک شرکت صنعتی و کسب و کاری خانوادگی شد. با راه‌اندازی تکنولوژی هزاره سوم صنعت پوشاک در خطوط تولیدی این شرکت، هنر خیاطی با صنعت در هم آمیخت. فرآیند تولید کت و شلوار و پیراهن در کارخانه‌های هاکوپیان و نوراشن در بومهن تهران انجام می‌گیرد. هاکوپیان برای تامین پارچه و مواد اولیه محصولات خود با برترین تولیدکنندگان از کشورهای ایتالیا، آلمان، انگلستان و ترکیه همکاری می‌کند. از همان ابتدا با هدف افزایش و تضمین کیفیت محصولات، کارشناسان هاکوپیان برای آموختن دانش نوینِ صنعت پوشاک به دوره‌های تخصصی مختلف مد و پوشاک در کشورهای اروپایی اعزام می‌شوند.

هاکوپیان با به کارگیری جدیدترین سیستم‌های صنعتی و پیاده‌سازی پیشرفته‌ترین فن‌آوری‌ها در تولید پوشاک، در پی دستیابی به اهداف جدید و برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های گسترده تولیدی و بازرگانی در آینده است. در این مسیر اهدافی همانند حفظ محیط زیست، ساخت و تجهیز مدارس، ترویج فرهنگ مصرف کالای مرغوب ایرانی و بهبود سلامت فردی و اجتماعی از طریق تولید پوشاک با الیاف طبیعی را دنبال می‌کند. هاکوپیان همواره به سهم خود می‌کوشد تا نقشی موثر در گسترش دانش حوزه مد و پوشاک ایفا کند. به منظور تحقق این هدف در بخش آموزش، از طریق تدریس و نشر کتب مرتبط با دانشگاه‌های معتبر، همکاری کرده و پذیرای دانشجویان در دوره‌های کارآموزی است. در طرح حفظ سرمایه‌های ملی نیز، پس از جمع‌آوری البسه مستعمل، ضمن طی مراحل کارشناسی برای بهبود کیفیت تولیدات آینده، بخش قابل استفاده‌ی این اجناس برای استفاده‌ی مجدد در اختیار مراکز خیریه قرار می‌گیرد. طراحی و تولید محصولاتی با کیفیت برتر در عین وفاداری به ارزش‌های دیرینه، چراغ راه هاکوپیان برای خلق تجربه‌ای متفاوت از پوشاک است و در این راه همواره قدردان حمایت ارزشمند و همراهی مستمر هموطنان گرانقدر بوده است.