مجمع کارآفرینان ایران
اخبار

حذف موانع بخش خصوصی رانت نیست/ ازسرگیری جلسات ماهیانه وزیر اقتصاد و پیشران‌ها

نشست تخصصی وزیر امور اقتصادی و دارایی، دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران و اعضای این مجمع عصر روز دوشنبه (۱۹ تیرماه ۱۴۰۲) در محل این وزارتخانه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع‌رسانی مجمع کارآفرینان ایران؛ در ابتدای این نشست حمیدرضا غزنوی، دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران با پیشنهاد برگزاری جلسات هفتگی با برخی از پیشران‌های اقتصادی به‌عنوان تیم مشورتی وزارت اقتصاد و دولت، گفت: با توجه به فعالیت و تجربه اعضای مجمع درزمینه مباحثی از جمله تولید، ارز، صادرات، سرمایه‌گذاری و … بی‌شک می‌توانند مشاورین خوبی برای وزارتخانه و همراهانی برای دولت در حل این مشکلات و چالش‌ها باشند.

وی در ادامه افزود: همان‌طور که پیش‌ازاین جلساتی با حضور وزیر اقتصاد و پیشران‌های اقتصادی درزمینهٔ طرح مسائل و مشکلات اقتصادی کشور برگزار شد، پیشنهاد ما ادامه این جلسات به‌صورت سه ماه یک‌بار برای طرح‌ چالش‌ها و مشکلات ملی و همچنین برگزاری جلسات ماهیانه جهت طرح مشکلات هریک از شرکت‌ها است که تقاضا داریم با دستور جنابعالی، مجموعه وزارتخانه نیز مساعدت‌های لازم را درزمینهٔ برگزاری این جلسات داشته باشند.

تلاش برای حذف دیوان‌سالاری ضد تولید در کشور

در ادامه چهاردهمین نشست مجمع کارآفرینان ایران با وزیر امور اقتصادی و دارایی، پس از اعلام مشکلات و چالش‌های عمده تولید و صنعت در کشور از سوی برخی اعضای مجمع، سید احسان خاندوزی، در واکنش به صحبت‌های مطرح‌شده، اظهار کرد: ما در وزارت اقتصاد، حذف موانع را رانت نمی‌بینیم بلکه با برنامه‌ای منظم و از پیش تعیین‌شده درصدد رفع مشکلات و چالش‌های کارآفرینان و پیشران‌های اقتصادی هستیم؛ تمام تلاش خود را به کار گرفته تا عادت دیوان‌سالاری ضد تولید که در دستگاه‌های اجرایی کشور رسوب‌کرده است را به‌مرورزمان حل کنیم.

وی با اشاره به برنامه هفتم اظهار کرد: هر سازمان و دولتی که برنامه را با هر رویکرد بنویسد، ممکن است افرادی به آن انتقاد کنند، این برنامه ضعف‌هایی هم دارد و طرح انتقاد به آن کمک می‌کند؛ سازمان برنامه مصر بود جای متن تفصیلی ۴۰۰ ماده‌ای فقط به مواردی که نیازمند اجازه مجلس است، اشاره کند.

وی با تأکید بر اینکه جهت‌گیری در وزارت اقتصاد و دولت گسترش منطقی است که همه به امکان تولید و سرمایه‌گذاری دسترسی پیدا کنند، گفت: سعی می‌شود موانع برداشته شود تا افراد بتواند بیشتر اشتغال‌زایی کرده و سرمایه‌گذاری کنند، وضعیت سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۰ صفر بوده و در سال ۱۴۰۱ رشد سرمایه‌گذاری به ۶.۷ درصد رسیده است.

وزیر اقتصاد بابیان اینکه در سه‌ماهه نخست سال جاری شرکت‌های بورسی ۸۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته‌اند، درمورد توقف ناگهانی صادرات برخی کالاها توضیح داد: سعی شد اگر دولت قصد تنظیم‌گری دارد با ابزارهای بازاری با اهالی بازار رفتار کند. از ابتدای سال جاری در حوزه تجارت و گمرک سختگیری شد مبنی بر اینکه دستگاه‌ها حق ندارند بخشنامه خلق‌الساعه دهند، نتیجه آن شد که به‌جای اینکه همانند سال گذشته در سه ماه نخست سال ۹۷ بخشنامه صادر شود، کلاً ۵۵ بخشنامه صادر شد.

خاندوزی در ادامه بابیان اینکه امید باید به فعالان اقتصادی برگردد، گفت: روندها رو به بهبود است اما مشکلات همچنان وجود دارد.

وی با اشاره به موضوع قیمت‌گذاری اظهار کرد: در این راستا پیش‌نویسی تهیه و در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح‌شده است و امیدواریم در صحن تصویب شود؛ پیشنهاد نیز این است که در قیمت‌گذاری به‌جای تعیین اعداد ثابت به سمت اعدادی برویم که متناسب با شرایط کشور و جهان است. پیشنهاد این است که فرمول حداقل پنج سال ثابت باشد.

وزیر اقتصاد با اشاره به نرخ خوراک پتروشیمی‌ها گفت: وزیر نفت اعلام کرد که برای تعیین نرخ نمایندگانی دعوت‌شده و نظر آن‌ها خواسته شد اما تصمیمی که دولت در مورد سرنوشت بخش خصوصی می‌گیرد بدون اینکه نظر تولیدکننده پرسیده شود حتماً عدم همکاری و نارضایتی در پی دارد.

پیشنهاد برونگرایی از سوی وزارت اقتصاد

خاندوزی ادامه داد: پیشنهاد دیگر وزارت اقتصاد برون‌گرایی اقتصاد است؛ کارآفرینان و بخش خصوصی پیشنهاد دهند دستگاه‌های اقتصادی چه کنند یا نکنند که کارآفرینان قادر به صادرات بیشتر باشند.

وی با تأکید بر اینکه اولین گامی که در وزارت اقتصاد برداشته شد تغییر مدل اعتبارسنجی بود، عنوان کرد: امسال اعتبار سنجی در مورد تعاملات اقتصادی و اعتبارسنجی با همکاری وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تغییر خواهد کرد. مدل جدید اعتبارسنجی در مهرماه رونمایی می‌شود و گشایش‌هایی برای شرکت‌ها ایجاد خواهد شد.