مجمع کارآفرینان ایران
اخبار

 لزوم حل همکاری بین حاکمیت و کسب‌وکارها

سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور در اولین همایش «پیشران‌های اقتصادی؛ فرصتی برای توسعه ملی» ضمن بررسی شاخص‌های کلان اقتصادی گفت: اگر شاخص‌های کلان اقتصادی را مرور کنیم، متوجه می‌شویم تمام شاخص‌ها روند مطلوب داشته است.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع‌رسانی مجمع کارآفرینان ایران؛ وی ادامه داد: برای مثال طبق آمار گمرک در ده ماه اول سال جاری صادرات ۱۷.۷ درصد و واردات کشور ۱۶.۹ درصد رشد داشته است. در این میزان واردات ۱۶ درصد کالای واسطه‌ای رشد کرده و این به آن معناست که تولید اتفاق افتاده است. همچنین بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد که تولید در بخش ماشین‌آلات ۱۵ درصد رشد داشته که در ۸ سال گذشته تقریباً بی‌سابقه بوده است. از طرفی طبق بررسی‌های مرکز آمار ایران در ۶ ماه اول امسال صنایع و معادن کشور هم ۴.۹ رشد داشته است.

فاطمی امین افزود: بنابراین وضعیت اقتصادی در قالب شاخص‌های کلان‌روند بسیار خوبی دارد اما به این معنا نیست که مسائل ما حل‌شده است. چراکه ریشه اصلی مشکلات ما، به‌هم‌ریختگی سازوکاری است. یعنی درنتیجه سازوکار و قوانین نامناسب نا ترازی‌های متعدد ایجاد می‌شود.

وی افزود: برای مثال در ده سال گذشته رشد اقتصادی اندک داشتیم اما تورم بسیار افزایش داشته است. توازن منابع مصارف خانوار در ده سال گذشته به‌هم‌ریخته و قدرت خرید کاهش‌یافته است. همچنین نا ترازی‌هایی در زنجیره تولید ایجادشده است. مثلاً در برخی زنجیره‌ها مانند فولاد موفق بوده‌ایم اما نا ترازی داشته‌ایم.

وزیر صمت بیان کرد: قطعاً نمی‌شود همه مسائل را باهم حل کرد اما باید این‌ها را باهم تحلیل کرد. باید تمامی مسائل هم‌زمان تحلیل شوند اما حل آن‌ها در یک نقشه راه یک‌به‌یک حل می‌شود. یکی از مسائلی که باید از سمت پیشران‌ها حل شود، همکاری بین حاکمیت و کسب‌وکارهاست. یکی از این کدرهایی که به عهده پیشران‌ها محول می‌شود، موضوع صادرات است. به چند دلیل صادرات مهم است. اول اینکه یک منابع ارزی برای تأمین واردات فراهم کند و از طرفی دیگر ما باید بتوانیم صادرات انجام دهیم تا به خاطر آن اشتغال و به دنبالش تقاضا ایجاد شود.

فاطمی امین با تحلیل شرایط جهانی اظهار داشت: در دنیا کسی که قدرت دارد می‌تواند از منافعش دفاع کند. ما برای اینکه درصحنه بین‌المللی قدرت داشته باشیم دو کار باید انجام شود اول اینکه کالاهایی تولید کنیم که کمتر کشوری تولید می‌کند و موضوع دیگر سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری با توزیع جغرافیایی مناسب و سرمایه‌گذاری برای تکمیل زنجیره‌های ارزش مورد اهمیت است.وی افزود: در رشته‌های مختلف مانند لوازم‌خانگی و خودرو، تولید ما مثبت است اما این تولید متوازن در کشور انجام نمی‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: ما در وزارت صمت تک‌تک شهرستان‌ها را تحلیل کردیم که توزیع سرمایه‌گذاری را متعادل کنیم. پس یعنی نباید در رشته‌هایی که سرمایه‌گذاری داریم مجدد سرمایه‌گذاری شود. در گلوگاه‌ها باید سرمایه‌ها جذب شود.فاطمه امین در پایان گفت: احیا و فعال‌سازی واحدهای غیرفعال و زیرظرفیت از دیگر موضوعات مهم است. ۳۰ درصد واحد‌های غیرفعال ضعف مدیریت دارند. حل این مشکل کاری ست که از عهده پیشران‌ها برمی‌آید. اما آخرین نکته بنده، تلاش برای ارتقای مدیریت است. در اقتصاد کشور چالش های جدی در رویکردها وجود دارد. پیشران های اقتصادی میتوانند در نوآوری‌های مدیریتی تمرکز کنند تا شاهد رشد مضاعف اقتصاد کشور باشیم.