مجمع کارآفرینان ایران
اخبار

دیدار اعضای مجمع کارآفرینان ایران با آیت الله هاشمی رفسنجانی

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در دیدار جمعی از کارآفرینان برتر کشور، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روسا، مسؤولان و مدیران نهادهای مرتبط با کارآفرینی؛ با تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت علی ابن­ ابیطالب (ع)؛ گفت: ایشان شخصیت دوم جهان اسلام و دنیا هستند هر چند با شمشیر جهالت خوارج افراطی به شهادت رسیدند؛ اما اندیشه هایشان چون خورشید همیشه تابنده است و خواهد بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با بیان اینکه کارآفرینی یک واقعیت و ضرورت در جامعه بشری؛ به خصوص ایران است، اظهار داشت: ایران مجموعه­­ی عظیمی از استعدادهای نیروی انسانی است که خیلی ها در کشورهای دیگر مسوولیت­های حساس و مهم دارند؛ ولی در داخل کشور به خاطر مجموعه­ای از عوامل منفی، از آنها استفاده درست نمی شود .

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه آسانترین و بهترین راه پیشرفت کشور، کارآفرینی توسط مردم است، خاطر نشان کرد: نخبگان اقتصادی زیادی در کشور داریم که اگر میدان کار و فعالیت پیدا کنند، شاهد پیشرفت روز افزون و همه جانبه ایران اسلامی خواهیم بود .

وی در ادامه به بیان مشکلات و معضلات تاریخی جوامع مسلمان؛ به خصوص ایران در راه سرمایه گذاری؛ پرداخت و گفت: متأسفانه جریانی که در تاریخ اسلام در مخالفت با کارآفرینی وجود داشته و دارد و ائمه و معصومین(ع) ما به شدت با آن به مخالفت می­ پرداختند، عامل مهمی در جلوگیری از کارآفرینی است .

وی با ذکر روایتی از پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی(ع) در برخورد با گروهی که زهد و عبادت را جایگزین کار و فعالیت می­ کردند و خود را “رجال الحق “می­نامیدند، افزود : به لحاظ فرهنگ دینی و اسلامی؛ کاری بهتر از اداره زندگی، تأمین مایحتاج خانواده و کمک به نیازمندان نیست و شواهد و مصادیق فراوانی از زندگی بزرگان دین و احترام آنها به کارگران و کسانی که برای لقمه حلال تلاش می کنند؛ وجود دارد .

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مقررات دست و پاگیر دولتی را از دیگر عوامل مشکل آفرین برای کارآفرینان خواند و افزود: دولت باید با حذف گردنه­ های سخت و ساده ­تر کردن راهکارها و مقررات ؛ به کارآفرینان کمک کند .

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه در حال حاضر، کارآفرینی یکی از بهترین عبادت­هاست، گفت : همان­طور که از قدیم گفته ­اند، به جای ماهی، تور ماهیگیری به افراد بدهید تا با احساس استقلال؛ فکر نکنند که جیره خور دیگران هستند .

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ادامه با تأکید بر اینکه ایران سرشار از سرمایه­ های خفته و استعدادهای طبیعی و انسانی است، خاطر نشان کرد : هم­اکنون هزاران طرح و ایده در دانشگاه­ها مسکوت مانده است که اگر آنها اجرایی شود، باعث افزایش اشتغال زایی و رونق تولید در کشور می شود .

هاشمی رفسنجانی در ادامه به دو نوع حکومت در جهان غرب و مالکیت­ها در کشورهای مختلف اشاره و تصریح کرد: در سیستم کاپیتالیسم ، مالکیت در دست مردم است و عمده اشتغال را خود ایجاد می­کنند. در سیستم کمونیسم، مالکیت با دولت است و همه­ ی مردم مزدبگیر دولت اند. اما در اسلام اقتصاد معتدل داریم، یعنی مالکیت برخی امور دست دولت و برخی دیگر دست مردم است و به تبع آن ایجاد شغل هم به نسبت توسط دولت و مردم است .

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان تأثیر ادبیات کمونیست بر انقلابیون دوران مبارزه گفت: اوایل پیروزی انقلاب بر اساس این ادبیات و احساسات پرشور انقلابی، سپردن کارها و نهادهای دولتی به مردم و بخش خصوصی را انحراف از انقلاب می­ دانستند .

وی به جلسات خبرگان قانون اساسی و تصویب اصل 44 اشاره کرد و گفت: با آینده­ نگری بعضی از اعضا، صدر و ذیل این اصل به گونه ­ای تدوین شد که به تصریح قانون اساسی، وقتی تصدی­ها مانع رونق اقتصادی شوند، اصلاح خواهند شد .

وی با یادآوری وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام، به تدوین سیاست­های کلی، سند چشم انداز 20 ساله نظام و اصلاح اصل 44 قانون اساسی پرداخت و گفت: دانش محوری توسعه، توجه به سرمایه­ ها و امکانات مردم از ویژگی­ های مصوبات مجمع در این­ باره است که از سوی رهبری نظام تأیید و ابلاغ نیز شده است .

هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از رویکرد دولت سابق در عدم توجه به سیاست­های کلی گفت: اگر درست عمل می­ شد، ما در رهایی اقتصاد از درآمدهای نفت و همچنین کم کردن تصدی­ گری­ های دولت به موفقیت­های خوبی می­رسیدیم، ولی نه تنها به اهداف افق سند توسعه 20 ساله نرسیدیم بلکه به صراحت مسؤولان مربوطه در خیلی از بخش­ها عقب افتادیم .

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تفکر مذموم بودن وجود سرمایه­ در دست بخش خصوصی را یک اندیشه­ی انحرافی در اسلام و حتی در انقلاب اسلامی خواند و گفت: باید سرمایه­ های مشروع در خدمت توسعه و اشتغال باشد تا کارگران با استفاده­ ی از آن هم امرار معاش نمایند و هم کشور را به سوی پیشرفت ببرند .