مجمع کارآفرینان ایران
اخبار

جلیلی در جمع کارآفرینان: برخی مشکلات صنعتی ریشه قدیمی دارد/ در حوزه FATF ما طلبکار هستیم، نه غربی‌ها

جلسه ویژه پیشران های اقتصادی عضو مجمع کارآفرینان ایران با “دکتر سعید جلیلی” کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در مجتمع شهدای سرچشمه برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی مجمع کارآفرینان ایران، سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در نشست ویژه پیشران های اقتصادی عضو مجمع کارآفرینان ایران ضمن شنیدن دغدغه، پرسش ها، پیشنهادات و ملاحظات آن‌ها که در حول مشکلات مربوط به تولید، واگذاری بخش خصوصی، اصلاح نظام بانکی، تورم، اصلاح نظام قضایی، کسری بودجه، دخالت بی‌رویه دولت در اقتصاد و تخصیص عادلانه ارز به شرکت‌های تولیدی بود، اظهار کرد: در هشت سال گذشته بالغ بر ۳۰ دیدار و جلسه با اهالی صنعت کشور داشته‌ام؛ اگر بگویم ده‌ها کتاب در این زمینه که میتوانست من را با این قبیل مشکلات بیشتر آشنا کند مطالعه کرده‌ام اغراق نکرده‌ام.

وی افزود: برخی مشکلات صنعتی ریشه قدیمی دارد که لازم است به صورت ویژه در آن کار شود؛ مطالعات و پیشنهادات ما به دولت‌های مختلف در این زمینه سالیان سال است انجام شده و منحصر به دولت شهید رییسی نیست.

جلیلی ادامه داد: به لحاظ روش شناسی، این که ما بیاییم و صرفا برخی مشکلات را مطرح کنیم هنر نیست، بدانیم که ضعف را با قدرت باید برطرف کرد؛ لذا اگر میخواهیم مشکلات خصوصی‌سازی را برطرف کنیم باید ظرفیت‌ها را شناسایی کنیم؛ البته ضعف‌هایی در بخش خصوصی وجود دارد که خود این موضوع باعث جلوگیری از تسهیل کار شده است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: کشور باید با دو موضوع تعارف و نمایش تکلیفش را مشخص کند تا پیشرفت کند؛ بیان ضعف‌های دولت توسط دیگران باید صورت گیرد تا بتوان در مسیر درست قرار گرفت.

کشور نقشه راه می‌خواهد

سعید جلیلی تصریح کرد: کشور نقشه راه می‌خواهد؛ یعنی باید دانست که دقیقا مشکل کجاست تا بتوان آن را حل کرد؛ اینکه برخی اوقات کلی گویی انجام می‌شود نشان از آن دارد که عزمی برای حل مشکل وجود ندارد؛ باید از دیگران با هر سلیقه‌ای مشورت گرفت تا به مشکلات و راه حل‌ها آگاه‌تر شد.

وی افزود: دولت به عنوان مبنای حل مشکلات باید انسجام داشته باشد؛ اگر ایرادی از کاری گرفته می‌شود باید به نیت حل آن مشکل باشد؛ انسجام دولت یعنی تمام ارکان آن خود را در مرتفع سازی مشکلات به صورت متفق القول سهیم بدانند.

جلیلی گفت: شعار دولت‌ در انتخابات باید چکیده برنامه چهار ساله آن باشد؛ باید به صورت واضح مردم بدانند که حرف شما چیست و مطمئن باشند که به آن عمل میکنید؛ شعار ما نیز حاصل یک ماه اخیر نیست، حداقل یازده سال بر روی آن کار شده است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: باید ظرفیت‌های منابع طبیعی و نیروی انسانی کشور به درستی شناسایی شود؛ اگر ما می‌گوییم یک جهان فرصت، باید ثمره آن یک ایران جهش باشد؛ باید اشکالات ساختاری دولت برطرف شود؛ این کاستی‌ها نیز باید از قبل بررسی شده باشد؛ قبلا هم گفته‌ام، کار ما از فردای انتخابات شروع خواهد شد.

وی عنوان کرد: شروع کار برنامه هفتم همزمان با شروع دولت چهاردهم خواهد بود؛ یعنی یک راه مشخصی وجود دارد؛ البته ما نمی‌گوییم برنامه هفتم کامل است، اما در کل آن را مناسب می‌بینیم.

سعید جلیلی تاکید کرد: نتیجه رشد منفی در دولت یازدهم و دوازدهم، عدم اتفاق نظر مجلس و دولت در برنامه ششم است؛ تنها برنامه‌ای که توسط مجلس نوشته شد برنامه ششم بود که دولت وقت نیز آن را قبول نداشت.

ما دیگر در مباحث علمی عقب ماندگی نداریم

وی یکی از بحث های جدی در جبران عقب ماندگی کشور را همگام نشدن دولت‌های قاجار و پهلوی در بزنگاه مهم تاریخی بیان کرد و افزود: اتفاقی که در آن دوره افتاد این بود که در بزنگاه تاریخی و حساسی که کشورهای غربی پیشرفت کردند، ایران نتوانست با گام آن‌ها پیش برود؛ اکنون نیز در بزنگاه تاریخی دیگری هستیم؛ ما دیگر در مباحث علمی عقب ماندگی نداریم؛ باید از این امتیاز در جهت رشد استفاده کنیم.

جلیلی اشاره کرد: انضباط مالی نیز در رشد تولید بسیار مؤثر است، اگر این انضباط وجود نداشته باشد اولین ضربه را تولید کننده می‌خورد؛ اگر شما می‌گویید که میخواهم اقتصاد دولت فعال باشد، راه آن فعالیت و پیشرفت ریال و کاهش تولید پول است.

وی بیان کرد: بانک‌ها نیز تسهیلات را اول به نهادهای همکار خود و سپس به مشتری‌های تراز اول اختصاص می‌دهند و وقتی کار به تولید کننده می‌رسد از نداشتن بودجه دم می‌زنند؛ دولت بنده به صورت جدی به اصلاح قانون نظام بانکی خواهد پرداخت؛ این اصلاح، ضامن رشد تولید و اقتصاد کشور است.

احیای کارخانه هپکو و آذراب جزو اقدامات دولت شهید رییسی بود

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: هدف ما ایجاد بستر ایفای نقش تمام مردم در حکمرانی جامعه است؛ اگر ما برای ظرفیت‌های مردمی خود برنامه ریزی کنیم، میتوانیم جهش اقتصادی ایجاد کنیم؛ احیای کارخانه هپکو و آذراب جزو همین قبیل اقدامات دولت شهید رییسی بود.

جلیلی افزود: باید میدان را شناخت، اگر رقیب و رفیقمان را نشناسیم زمین خواهیم خورد؛ عده‌ای می‌گفتند با گفتگو می‌شود همه مشکلات را حل کرد، ما نمی‌گوییم نمی‌شود، اما اگر طرف مقابل خلف وعده کرد چه؟ جواب این است که نباید کشور را معطل آن‌ها نگه داشت.

وی یادآور شد: آمریکایی‌ها پس از خلف وعده برجام می‌گفتند که هیچ کس نباید از ایران نفت بخرد؛ من همان موقع نامه‌ای به دولت وقت نوشتم که شما از این راه‌ها می‌توانید نفت را به هر میزان که میخواهید بفروشید که به آن توجهی نشد.

سعید جلیلی خاطرنشان کرد: در مورد FATF هم باید بدانیم ما طلبکار هستیم، نه غربی‌ها؛ ما بسیاری از بندهای آن را اجرا کردیم ولی آن‌ها به تعهدات خود پایبند نبودند.

اقتصاد و جهش تولید اولویت دولت باشد

حمیدرضا غزنوی دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران در این نشست ضمن تسلیت مجدد در پی شهادت سید ابراهیم رئیسی و تبریک اعیاد پیش رو گفت: امروزه مهم ترین موضوع از نظر مردم بحث اقتصاد و معیشت است، لذا امیدواریم که این جلسه باب خیری برای دولت پیش رو و حل معضلات موجود در کشور باشد.

وی با اشاره به شعار سال1403 ادامه داد: با توجه به اینکه سال 1403 به نام “جهش تولید با مشارکت مردم” آراسته و آغاز شد، طبیعیست موضوع اقتصاد و جهش تولید به عنوان دو رکن مهم مورد توجه و اولویت دولت قرار بگیرد.

علی سرزعیم رییس مرکز مطالعات مجمع کارآفرینان ایران نیز در ادامه این نشست مطرح کرد: براساس آمار و ارقام ها، در ده سال گذشته ایران در نمودار اقتصاد دنیا در جایگاه ۶۶ و درکنار کشور آرژانتین قرار داشت اما امروزه ایران با نزول در این نمودار به جایگاه ۹۸ در دنیا رسیده است، با این تفاسیر اگر قرار باشد اقتصاد ایران با همین دست فرمان ادامه یابد اوضاع ما در آینده نزدیک مساعد نخواهد بود.

سرزعیم با بیان اینکه رشد اقتصادی ایران طی ده سال گذشته تقریبا صفر بوده است، مطرح کرد: کشور ما در زمینه اقتصاد تا پیش از اعمال تحریم ها پا به پای کشور ترکیه پیش می رفت اما پس از اعمال تحریم ها ترکیه گوی سبقت را از ایران ربود. در واقع اثر بلند مدت تحریم ها به مراتب وخیم تر است و متاسفانه دولتمردان ما نسبت به آن بی توجه هستند.

ایران به زودی دچار عقب ماندگی فناورانه می شود

رییس مرکز مطالعات مجمع کارآفرینان ایران با اشاره به اینکه ما با این بحران تحریم دچار عقب ماندگی فناورانه می شویم، گفت: این عقب ماندگی ها آینده ایران را به شدت تهدید می کند.

سرزعیم با اشاره به سیستم های مستهلک موجود در کشور ادامه داد: ما برای اینکه فقط بتوانیم توان تولیدمان را حفظ نماییم باید وضعیت استهلاکمان را به صفر برسانیم.

وی با بیان اینکه دولت اکنون با تنگای مالی رو به رو است، تصریح کرد: براساس آمارها این روزها مردم ایران سرمایه خود را یا به خارج از کشور می برند و یا با هدف سوداگری به دنبال خرید ارز و طلا هستند، درصورتیکه این سرمایه باید در چرخه و روند تولید قرار بگیرد.

خلا سرمایه انسانی در کشور به یک تهدید بزرگ تبدیل شده است

رییس مرکز مطالعات مجمع کارآفرینان ایران با اشاره به خروج سرمایه های انسانی از کشور اظهار کرد: اکنون خلا سرمایه انسانی در کشور به یک تهدید بزرگ تبدیل شده است. طبیعتا زمانیکه افق کشور مثبت نباشد نیروی انسانی ما به خارج از کشور می رود، کمااینکه ما امروز شاهد خروج سرمایه انسانی از کشور هستیم.

وی با اشاره به وضعیت نامناسبت اینترنت در کشور خاطر نشان کرد: از سال ۱۴۰۱ و با توجه به فضای ایجاد شده در فضای اینترنت اوضاع کشور نابسامان شده است و این وضعیت هر روز به شبکه اینترنت کشور آسیب می زند.

سرزعیم تاکید کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور، ایران در گذرگاه شرق و غرب قرار گرفته است اما امروز دیگر از ایران به عنوان مسیر ترانزیت استفاده نمی شود و کشورها ایران را دور زده و عراق و هندوستان را به عنوان گذرگاه انتخاب کرده اند.

تورم بالای ۸۰ درصد بنیان تولید را از بین می برد

رییس مرکز مطالعات مجمع کارآفرینان ایران با اشاره به نرخ تورم در کشور گفت: براساس آمارهای رسمی نرخ تورم در کشور به بالای 50 درصد رسیده است و در صورت ادامه این روند و ثبت تورم به عدد ۸۰ قطعا کشور دچار اوضاع وخیمی خواهد شد. در واقع تورم بالای ۸۰ درصد بنیان تولید را از بین می برد.

سرزعیم ادامه داد: طبیعتا اگر هزینه های کشور بیش از درآمد دولت باشد کشور دچار کسری بودجه می شود حال یا باید هزینه را کاهش داد یا درآمد ها را بالا برد. اما با توجه به وضعیت فروش نفت و نظام مالیاتی دیگر توان افزایش درآمد دولت نیز مقدور نیست.

وی تاکید کرد: جایگاه کارمندان در دهک جامعه هرسال بدتر می شود، لذا کیفیت زندگی به مراتب بالا می رود هیچ کس کارخود را دقیق انجام نمی دهد و به همین خاطر است که فساد به لایه های کارمندی نیز نفوذ کرده است.

گفتنی است، مجمع کارآفرینان ایران با هدف ارائه گفتمان و توسعه پیشران های اقتصادی و کارآفرینی و نیز بررسی برنامه های اقتصادی رئیس جمهور جدید، در نظر دارد سلسه جلساتی را با هدف ایجاد دیپلماسی فعال با تمام کاندیداهای ریاست جمهوری به صورت مستقل برگزار نماید. به همین منظور اولین نشست مشترک صبحانه کاری پیشران های اقتصادی عضو مجمع کارآفرینان ایران با کاندیداهای ریاست جمهوری با موضوع ” رئیس جمهور، فرصت ها، چالش ها و چشم انداز آینده اقتصادی و صنعتی کشور” با جناب آقای دکتر جلیلی نامزد محترم انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز برگزار شد.