مجمع کارآفرینان ایران
اخبار

توسعه اقتصادی بدون حضور فعال بخش خصوصی، کارآفرینان و به‌ویژه پیشرانان اقتصادی امکان‌پذیر نیست

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر تصمیم جدی و اراده راسخ دولت سیزدهم در حمایت از فعال شدن بخش خصوصی در کشور تصریح کرد: پیشرفت و توسعه اقتصادی بدون حضور بخش خصوصی، کارآفرینان و به‌ویژه پیشرانان اقتصادی امکان‌پذیر نیست.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع‌رسانی مجمع کارآفرینان ایران؛ محمد مخبر روز سه شنبه دوم اسفندماه 1401 در نخستین همایش «پیشران‌های اقتصادی فرصتی برای توسعه ملی»، با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اولویت خنثی‌سازی تحریم‌ها افزود: باید به نقطه‌ای از قوت اقتصادی برسیم که دشمنان نتوانند هیچ عملیات و توطئه اقتصادی علیه کشور انجام دهند که این مهم با حضور فعالان بخش خصوصی میسر می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور بابیان اینکه در حال حاضر بخش خصوصی در کشور می‌تواند به‌راحتی علاوه بر انجام مبادلات اقتصادی در سطح بین‌المللی در زمینه های صادرات، واردات و جابجایی‌های مالی، اقدامات اقتصادی خود را انجام دهد، گفت: قطعاً دولت با توجه به محدودیت در برخی امکانات و ظرفیت‌ها به‌اندازه بخش خصوصی چنین توانایی ندارد و به همین دلیل باید هر چه سریع‌تر زمینه‌های حضور و فعال شدن بخش غیردولتی در اقتصاد فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: بهره‌وری به‌رغم استعدادهای فراوان در کشور قابل‌توجه نیست و باید سه مولفه دانش، تکنولوژی و به روز کردن تجهیزات در امر بهره وری مورد توجه ارکان اقتصادی کشور قرار گیرد که در این زمینه نیز بخش خصوصی توانایی دارد با ورود فنّاوری، بهره‌گیری از دانش اساتید و پژوهشکده‌ها و همچنین آینده‌نگری پرچم‌دار بهره‌وری در کشور باشد.

مخبر با تأکید بر اینکه پیشران‌های اقتصادی طلیعه اقتصاد کشور در آینده هستند، تصریح کرد: در مرحله جدید پیشرفت، دولت با تمام توان در کنار کارآفرینان، فعالان بخش اقتصادی و بخش خصوصی است.

معاون اول رئیس‌جمهور در این مراسم که در موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی برگزار شد، به توانایی بخش خصوصی و شناسایی مشکلات و راهکار حل مسائل کشور اشاره کرد و اظهار داشت: نقش مدیریت و برنامه‌ریزی در کنار پیشران‌های اقتصادی در توسعه و پیشرفت کشور در سالیان گذشته کمتر دیده‌شده است.

وی ادامه داد: تبدیل یک بخش خصوصی به پیشران اقتصادی موضوعی بسیار مهم است که در این زمینه هم باید برنامه‌ریزی‌های کلان صورت پذیرد و هم برای این کار بخش خصوصی باید خطرپذیری، جسارت و افق دورتر و بلندتر برای توسعه فعالیت‌های خود را تعریف کند.

مخبر بابیان اینکه مشکلات کشور در دهه‌های گذشته ناشی از تورم بالا و سرمایه‌گذاری منفی بود ، گفت: این دو موضوع به درآمد سرانه پایین، بیکاری و ضعف در تولید در کشور منجر شده است که اگر به بخش خصوصی و سیاست‌های موردنظر مبنی بر فعال شدن بخش خصوصی توجه می‌شد شاهد برخی مشکلات این‌چنینی در کشور نبودیم.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز در محاسبات، تصمیمات و معادلات مهم جهانی و منطقه‌ای به مرحله‌ای رسیده‌ایم که قدرت‌ها و کشورهای جهان نمی‌توانند جمهوری اسلامی ایران را نادیده بگیرند اما در بخش اقتصادی نتوانسته‌ایم سهم مطلوب خود را از اقتصاد جهانی به‌خوبی بگیریم درحالی‌که امکانات و ظرفیت‌های مالی و اقتصادی در ایران به‌گونه‌ای است که باید ایران پرچم‌دار اقتصاد منطقه‌ای باشد.

وی افزود: باید اقتدار اقتصادی در کنار اقتدار و ساحت نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و جهان شناخته شود.

مخبر به‌عنوان نمونه با اشاره به رتبه اول ایران در نفت و گاز و همچنین رگه‌های بزرگ ذخایر معدنی در کشور گفت: تنها با 7 درصد اکتشاف ذخایر معدنی مس در دنیا در رتبه پنجم قرار داریم درحالی‌که در حوزه تولید این بخش ، باوجود امکانات و ظرفیت‌های کشور رتبه بیست جهانی به جمهوری اسلامی ایران اختصاص‌یافته و این نشان می‌دهد که نتوانستیم از تمام امکانات و ظرفیت بخش خصوصی به‌خوبی استفاده کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور تأکید کرد: طبق یکی از پیش‌بینی‌های اقتصادی کشورهایی که دارای نفت، پتروشیمی و معادن مس باشند دچار رکود تورمی نخواهد شد که وضعیت اقتصادی امروز کشور نشان می‌دهد به‌خوبی در این بخش‌ها سرمایه‌گذاری انجام‌نشده است. وی ادامه داد: مشکلات امروز کشور در همه بخش‌های اقتصادی ناشی از غفلت در سرمایه‌گذاری و همچنین بی‌توجهی به بهره‌وری است که دولت برنامه‌ریزی‌های لازم با همکاری پیشران‌های اقتصادی برای عبور از این مشکلات را در دستور کار دارد.

وی با اشاره به نام‌گذاری شعار اقتصادی در دوازده سال گذشته از سوی مقام معظم رهبری و تأکید ایشان در سالیان گذشته برای توجه به اصل 44 افزود: ایشان همواره به دنبال فعال کردن بخش خصوصی بودند اما دولت‌ها توجه کافی به این موضوع نداشتند و به بخش خصوصی به‌عنوان رقیب نگاه می‌کردند و این موضوع در جلسات متعددی که با کارآفرینان و فعالان اقتصادی برگزار می‌کنیم همواره به‌عنوان یک مشکل بزرگ مورد تأکید قرار می‌گیرد.

مخبر ادامه داد: جمهوری اسلامی در بالاترین رده حاکمیتی تصمیم به حضور فعال بخش خصوصی در اقتصاد دارد اما فعالان اقتصادی هم باید بر روی احقاق این حق خود ایستادگی کنند و از مشکلات پیش روی نهراسند.

معاون اول رئیس‌جمهور در تشریح تصمیم و برنامه دولت برای فعال شدن پیشران‌های اقتصادی در کشور، تأکید کرد: ظرفیت‌ها و سازوکارهای بهره‌وری و اقدامات دانش‌بنیان برای پیشران‌های اقتصادی در جلسات مختلف تعیین‌شده است که حتماً دولت از آنان با تمام توان پشتیبانی می‌کند.